Kavalír King Charles Španěl
(Cavalier King Charles Spaniel)

  

FCI IX/128

Klasifikace FCI: Skupina IX - společenští psi

 

Charakteristika: sportovní, láskyplný, oddaný, naprosto nebojácný

 

Temperament: veselý, přátelský, neútočný, nemá sklon k nervozitě

 

Hlava a lebka: téměř plochá mezi ušima. Stop mělký. Délka od základu nosu k jeho špičce činí kolem 3,8 cm. Nos černý s dobře vyvinutými nosními otvory, bez známek masového zesvětlení. Čenich se mírně zužuje. Pysky jsou správně vyvinuté, ne však převislé. Tváře jsou dobře vyplněné pod očima. Nežádoucí je sklon k celkové sraženosti hlavy.

 

Oči: velké, tmavé, kulaté, ne však vypouklé, správně prostorově rozložené

 

Uši: dlouhé, vysoko nasazené, bohatě osrstěné. Krk: Středně dlouhý, lehce klenutý

 

Tlama: silné čelisti s úplným chrupem, pravidelným nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně přesahují přes řezáky spodní a jsou kolmo posazeny k dásním

 

Přední část těla: hrudník je středně velký, lopatky správně položené dozadu, rovně postavené přední končetiny, středně silné kosti

 

Trup: krátký s dobře klenutými žebry a rovným hřbetem

 

Zadní část těla: končetiny se středně silnými kostmi, dobře zaúhlené kolenní kluby, bez sklonu ke kravskému nebo sudovitému postoji

 

Tlapka: uzavřená s plnými polštářky, dobře osrstěná

 

Ocas: délka ocasu je úměrná délce těla, je správně nasazený, vesele nesený, avšak nikdy příliš nad úrovní hřbetu

 

Pohyb: volný a elegantní, vycházející ze zádě. Přední a zadní končetiny se pohybují při pohledu zepředu i zezadu v přímém sledu

 

Osrstění: dlouhé, hedvábné, bez kudrlinek. Lehké zvlnění je přípustné. Osrstění je bohaté a nikdy se nestříhá ani netrimuje.

 

Zbarvení, tedy přípustné barvy jsou:

 

 

BLACK AND TAN - havraní čerň s ohnivými znaky nad očima, na tvářích, hrudi, z vnitřní strany ucha, na všech končetínách a pod ocasem. Pálení by mělo být ohnivé, bílé znaky jsou nežádoucí.

BLENHEIM - sytě kaštanové plotny jsou dobře rozloženy na perlově bílém podkladě. Na hlavě mají být znaky rovnoměrně rozděleny tak, aby nechávaly prostor mezi ušima pro velmi ceněnou kosočtverečnou známku, či korunku charakteristíckou pro plemeno. Oči a uši jsou zasazeny v kaštanové skvrně.

RUBY - jednobarevný, sytě červený pes. Bílé znaky jsou nežádoucí.

TRICOLOR - černá a bílá je v ploše rovnoměrně rozložená, s ohnivým pálením nad očima, na tvářích, vnitřní straně uší, vnitřní straně končetin a pod ocasem. Na hlavě je bílá lysinka.

 

Jakákoliv jiná barva nebo kombinace barev jsou naprosto nepřípustné. Velikost a váha: 5,5-8,2 kg. Žádoucí je malý, dobře vyvážený psík, pohybující se mezi těmito údaji.

 

Vady: Jakákoliv odchylka od předchozích bodů by měla být považována za vadu a posuzována podle stupně její závažnosti.